צליאק ורגישות לגלוטן

ארוחות צהריים בריאות לילדים

כבר יותר מ-20 שנה אנחנו מספקים ארוחות למוסדות חינוך. לגני ילדים, צהרונים, מתנ״סים, בתי ספר וקייטנות. לאנץ׳ טיים הנה החברה היחידה בתחום המזון המוסדי המתמחה בייצור ארוחות לילדים בלבד! ארוחות צהריים חמות, בריאות וטריות, בטעם של בית.

מהו הגלוטן?

גלוטן הוא חלבון שנמצא בדגניים – חיטה, שיפון, שעורה, שיבולת שועל וכוסמין. בעברית נקרא הגלוטן דבקן – על שום העובדה שנעשה בו שימוש נפוץ במוצרי מאפה, כחומר שמאפשר הדבקה של מרכיבי הקמח והפיכתם לבצק בנוכחות מים. הגלוטן מתפתח בדגניים בעיקר בשלבי ההבשלה, וכמעט שאינו מצוי כאשר החיטה עודנה ירוקה.

מחקרים רבים מצביעים על יתרונות שיש בחומר זה, בעיקר כפי שהוא מופיע בדגנים מלאים. לדגנים האלה יתרונות תזונתיים כיוון שהם מכילים סיבים, ויטמינים ומינרלים, אשר מייצרים תחושה של שובע ולוקחים חלק בתזונה מאוזנת. חומרי החלבון המרכיבים את הגלוטן, תורמים גם הם לאיזון  התזונתי הזה.

עושה רושם כי חלק מ'שמו הרע' של הגלוטן נובע לא מהחומר עצמו, אלא מחלק מהמוצרים בהם הוא מצוי. בעיקר מאפים מקמח לבן, עתירי סוכר ושומן, כמו עוגות, בורקס ומוצרי בצק עלים אחרים.

לעומת תפיסה זו, יש אנשי מקצוע הטוענים כי לגלוטן עצמו חסרונות בריאותיים, והוא אינו מומלץ, גם לאנשים שאינם רגישים אליו. אולם יודגש שגישה זו אינה הגישה הרווחת. בכל מקרה, ברור כי אין לו מקום בתפריט של צליאקים ובעלי אי סבילות.

 
חותמת ISO 9001

קו ייצור ארוחות ללא גלוטן – בקרה וסטנדרטים

תנאי בסיסי לקבלת רישוי ייצור מזון ללא גלוטן, הוא קיום מערך קפדני, נפרד לחלוטין, שלא יאפשר כל זליגה של גלוטן או של מוצרים או כלים שבאו עימו במגע. קריטריון נוסף הוא קיום עקרונות עבודה המוודאים סביבה מוקפדת בהיבט של בטיחות מזון (גם בהקשר של גלוטן ואלרגנים נוספים, אבל לא רק). וכן, עמידה בתקן GMP – תקן המוודא תנאי ייצור נאותים, תוך בקרה מתמדת המלווה את תהליך הייצור.

בטיחות מזון, בקרת איכות, ותנאי ייצור נאותים בלאנץ טיים ← 

תעודות ניהול איכות וניהול בטיחות מזון ללא גלוטן ←

ארוחות מוכנות של ספיישליס
נגן וידאו

מחדשות תשע"ח

השנה התחלנו לייצר מנות מיוחדות, ללא גלוטן וללא אלרגנים. אנחנו כרגע היחידים בקטגוריה הפועלים בהיתר מלא של משרד הבריאות, והיחידים שרשאים לייצר ללא שקדים, ללא אגוזי לוז וללא בוטנים.
לאור פניות ההורים הקמנו גם את ספיישליס' – החנות המקוונת שלנו לארוחות מוכנות, ללא גלוטן וללא אלרגנים. עד הדלת, במחיר ידידותי.

לחצו על הסרטון כדי לצפות באלי מלכה מספר על חידושי השנה שחלפה

איך בונים תפריט שילדים אוהבים

התפריט הטעים, הבריא והמזין נבנה בהתאמה להמלצות משרדי הבריאות והחינוך. הוא מפוקח ע"י תזונאית הבית, התזונאית הקלינית הבכירה רחלי קורנברג בן שלום. המנות הביתיות החדשות נולדות במטבח בניצוחם של השפים המומחים שלנו. ורק לאחר שעברו בהצלחה מבחני טעימה וקבוצות מיקוד מחמירות של ילדים בגילאים שונים, הן מוצאות את דרכן אל התפריט.

מדי תקופה אנו יושבים עם הלקוחות ועם התזונאיות המלוות מטעמם, ובונים תפריט שבועי. על פי תפיסתם ובהתייחס לבקשות ההורים. התפריט גמיש ואדפטיבי ככל הניתן, ואנו קשובים למשובים המגיעים מן השטח. הן במסגרת מישוב תקופתי יזום והן במסגרת פניות ספונטניות של הורים וצוותים חינוכיים.

 
בלי גלוטן

צליאק - אי סבילות לגלוטן

צליאק מכונה בעברית – דגנת. או כרסת, כפי שניתן למצוא לעיתים בספרות המקצועית, אם כי שם זה אינו נפוץ כיום. מדובר בתופעה הנובעת מאי סבילות לחלבונים המרכיבים את הגלוטן. תופעה זו מתרחשת כאשר מערכת החיסון מזהה חלבון זה כגוף זר ותוקפת אותו. כתוצאה מכך נוצרת דלקת על דופן המעי הדק. התוצאה היא פגיעה משמעותית ביכולת לספוג את המזון.

כתוצאה מהפגיעה מתקיימות תופעות של אנמיה, חוסר בוויטמינים, הפרעות בהתפתחות ובגדילה אצל ילדים, פגיעה בפוריות ועוד. התסמינים הישירים יכולים לכלול עצירויות או שלשולים, גזים, כאבי בטן, עייפות מתמשכת, חולשה, ועוד. הבעיה היא שיכולים להופיע רק חלק מאלה, שהם למעשה גם תסמינים של תופעות רבות אחרות. סימפטומים דומים עשויים לנבוע מרגישויות אחרות (ללקטוז או לסוכרים שונים), ממחלות מעיים אחרות וגורמים נוספים. לכן קיים לעיתים קושי באבחון הצליאק.

אולם אם קיימת מודעות המעוררת את החשד,  ניתן לזהות את המחלה באמצעות בדיקות דם. במקרים מסוימים יהיה צורך גם בבדיקה של דגימה מן המעי הדק באמצעות ביופסיה. בהתגלה אי סבילות חמורה לגלוטן – שזהו הצליאק, על הסובל מהתופעה להמנע באופן מוחלט מכל מגע, אף לא עקיף, עם גלוטן.

 
תסמיני צליאק

צליאק - על התסמינים ועל העדרם

אף שמדובר במחלה כרונית, עם התנהלות נכונה והקפדה על תזונה מתאימה, ניתן להמנע ממופע התסמינים של הצליאק באופן מלא! מהי המחלה, מהם התסמינים ומהו המלכוד איתם? ועל הבשורה לחולים בעידן המודרני…

כיתוב מקמח 'ללא גלוטן'

תזונה מאוזנת ללא גלוטן

כיום יש מגוון תחליפי מזון ללא גלוטן, הנותנים מענה ראוי בהיבט הטעם. אולם חשוב לשים לב לסוגיית איזון התפריט, ולשאלה אם כל אבות המזון נמצאים בתפריט החלופי.

נתחי פרגית עסיסית בתוספת קינואה וירקות לקוסקוס

תפריט מנות מיוחדות

תפריט ללא גלוטן, הנותן מענה לצרכי תזונה מיוחדים. לילדים חולי צליאק או בעלי רגישות לגלוטן. וכן לילדים בעלי רגישויות אחרות למזון (לקטוז, ביצים, דגים, סויה, שומשום, אגוזי מלך, אגוזי לוז, פיסטוק, מקדמיה, שקדים, בוטנים, פקאן, קשיו). ולילדים צמחוניים וטבעוניים. התפריט מלא ועשיר, מספק את כל צרכי הילדים ומציע מגוון ארוחות חמות. אלה מגיעות בחמגשית תרמית יעודית, הכוללת מנה עיקרית ותוספות.

החיים עם צליאק

תפריט מנות מיוחדות

לילדה התחילה לכאוב הבטן אחרי כל ארוחה. הילד היה נמוך קומה, סבל מאנמיה והיה עייף כל הזמן. שני המקרים האלה הובילו את ההורים לבדוק עם רופא המשפחה מה גורם לסימפטומים. לאחר סדרת בדיקות התקבלה האבחנה. צליאק. על החיים בצל המחלה

ילדות בשיעור בלט

פעילות גופנית וצליאק

בדרך כלל אין השפעה הדדית ישירה בין פעילות הגופנית למחלת הצליאק. ברוב המקרים חולה צליאק השומר על תזונה מותאמת, לא אמור להתקשות בביצועים הספורטיביים בשל המחלה, ולפעילות לא תהיה השפעה עליה, חיובית או שלילית. אולם לעיתים מפתחים החולים תסמינים מסוימים, שהפעילות הגופנית עשויה לעדן ולשפר את המצב.

אבא ובת מכינים אוכל

חלון לבישול נטול גלוטן

בשנים האחרונות ניכרת עליה במודעות לצרכיהם של חולי הצליאק, ויש שיפור בהיצע התחליפים ללא גלוטן. לאור אלה, נדרשת התזונאית שלנו לשאלה האם התחליפים נותנים מענה מלא, והאם הם אכן מאפשרים אורח חיים גסטרונמי נורמלי לחלוטין.

דילוג לתוכן