ילדים וספורט
הבלוג של דודו
דודו פרידמן - מומחה לחינוך גופני ילדים

לידיעת המתרחצים הצעירים

מן המפורסמות ששחייה היא ספורט טוב לילדים. למחכים ל"אבל", אז אין (כמעט) אבל. נהפוך הוא. הפוסט בא להלל את יתרונות השחיה והמשחק במים, ולהסביר כמה טוב הם יכולים לעשות לחבר'ה הצעירים. חשוב רק להקפיד על כמה כללי בסיס, כדי למנוע נזקים ולהפיק את המיטב מפעילות הקיץ המובילה!

ילדים צוללים בבריכה

עבור ילדים רבים בחופשת הקיץ, אין כמו בריכה כמפלט מהשרב המעיק, מהשעמום, מן הישיבה ללא מעש ומשעות מסך אינסופיות. או, אם לדייק, להורים מהווה הבריכה פתרון לכל אלה. לילדים זה פשוט כיף. כיף שטומן בחובו עוד כמה יתרונות משמעותיים.

עניין רגשי-חברתי

היתרון הראשון, אם כן, הוא החברתי. הבריכה היא מקום טוב לזמן איכות הורה-ילד, לבילוי משותף של המתוק הקטן עם אחיו, למפגש ומשחק עם חברים, או להיכרויות חדשות. כל אלה בדרך כלל באווירה עולצת ושמחה, שמעצימה את החוויה החברתית או המשפחתית.

בנוסף, מחקרים מלמדים כי הפעילות המימית תורמת לבטחון העצמי. המשחק של הילד במים והשחיה משפרים את תחושת הבטחון המיידית הקשורה ליכולת להסתדר במים. תחושת השיפור ביכולת לצוף, לשחות, להסתדר בכוחות עצמי בסביבה שהיא לא טריוויאלית (לא קרקע יציבה) – כל אלה מהווים חיזוקים חיוביים, שכל כך חשובים בתהליכים של דימוי עצמי ועיצוב האישיות.

הפעילויות השונות – השחיה, ההתרוצצות, המשחקים השונים בשטח הבריכה – מצוינים כולם ל"הוצאת אנרגיה", לפריקה של מתחים ותחושות שליליות, ולוויסות של אגרסיות. לא בכדי משתמשים בהידרותרפיה כטיפול רגשי לילדים עם בעיות של ביטחון עצמי, קשב וריכוז, קושי בעיבוד חושי, וקשיי ויסות רגשי שונים.

 

ספורט יפה לבריאות

מובן שגם האלמנט הגופני חשוב ודומיננטי. פעילות גופנית טובה לבריאות באופן כללי, כאשר לפעילות מים מספר יתרונות ייחודיים. היתרון המובהק ביותר שלה הוא במניעת האימפקטים שעלולים לגרום נזקים אורטופדיים. התנועה היא מול התנגדות המים. בשחייה, ואפילו בהליכה או ריצה במים רדודים, יש אלמנט של התקדמות במדיום שמתנגד לתנועה, ובכך מחזק את השרירים.

מנגד, המדיום הזה 'סלחני' כלפי תנועות לא נכונות וכלפי עומסים מופרזים על השרירים העצמות והמפרקים. שכן המים בולמים זעזועים בצורה יעילה יותר ממדרכה או כביש. בוודאי שבאופן בטוח יותר מעבודה מול משקל – מכשירי כושר או משקולות. השחייה תורמת בצורה ניכרת לחיזוק חגורת כתפיים ושרירי הליבה ולשיפור שיווי המשקל. המשמעות – שיפור יציבה נכונה, החשובה לכל הפעולות הפיסיות היסודיות ולהתפתחות תקינה. לצד אלה – תורמת השחיה לייעול המערכת הקרדיו-ואסקולארית ולשיפור היכולת האירובית.

ההתפתחות הפיזית של חגורת כתפיים ושרירי הליבה, משפיעה מאוד גם על אלמנטים רגשיים, כמו דימוי גוף, בטחון עצמי ואלמנטים חברתיים של יכולות מותאמות גיל. והיא אף מטפחת מרכיבים עם נגיעה קוגניטיבית, כמו היכולת לצייר ולכתוב בצורה תקינה.

 

על מה להקפיד?

למיקסום הרווח מן השחיה והפעילות הגופנית במים, חשוב הגיוון בתנועות ובשרירים הפועלים. אם הילד ידע לשלב בין סגנונות שונים – חזה, חתירה, גב ואפילו פרפר – מה טוב. גם אם לא ידייק בתנועות, ואפילו לא ממש יודע לשחות, שווה להכווין אותו לגוון בכיווני ההתקדמות ובמנח הגוף (על הבטן, על הגב, על הצד…) כאשר הוא משחק במים, כדי לפתח באופן מאוזן קבוצות שרירים שונות.

כמו כן, נכון בעיקר לילדים ששוחים הרבה, חשוב להיות עירניים לכאבים, בעיקר בכתפיים, וכן כאבי ברכיים וגב. הדבר עשוי להעיד על עומס יתר, דלקות וצורך במנוחה. כמו כן זה עלול להוות אינדיקציה לבעיה אנטומית של חוסר גמישות (שוב, בעיקר בכתפיים), או דווקא גמישות יתר וחולשה של קבוצת שרירים בכתף המכונה 'השרוול המסובב'. בעיות אלה מצריכות חוות דעת של מומחה, כשהטיפול המיטבי יהיה בדרך כלל פיזיותרפיה, או הידרותרפיה בצורה מפוקחת.

והכי חשוב, הורים, פיקחו עין. ודאו שהילדים בטוחים, מתרחקים מסכנות וממפגעים בטיחותיים. נמצאים בגובה מים בטוח עבורם בהתאם לגיל וליכולת שלהם לשחות. היו עירניים כל הזמן למצבם. וכדאי שתדעו ליהנות ביחד איתם. הכי כיף יחד בבריכה 🙂.

דודו פרידמן

יוצא סיירת גבעתי, מילא תפקידים שונים, בארץ ובחו"ל, בתחום האבטחה הממלכתית.
B.Ed בחינוך גופני ממכללת וינגייט, עם התמחות בתקשורת וספורט. מדריך כושר מוסמך, מורה לחינוך גופני בבית ספר יסודי, ומאמן כדורסל. בעל ניסיון של עבודה עם ילדים ונוער, החל בגיל הרך, בבית ספר לכדורסל, וכלה בקבוצות הישגיות ברמות השונות. רואה עצמו מחנך, מדריך ומורה, בדרך כלל בסדר הזה. ושואף לראות ילדים פעילים, שנוהגים אורח חיים בריא.


רוצים עוד כתבות שלנו?

פוסטים אחרונים על ילדים וספורט