תזונה ובריאות
Well being

על טעם ועל ריח

האתרוג וסגולותיו

האתרוג הוא אחד מהסמלים המובהקים של חג הסוכות, בהיותו המין מארבעת המינים, שיש לו גם טעם וגם ריח. פרי זה די חריג בנוף הפרדסים. הוא פחות מתהדר בתכונות המוכרות של שאר פירות ההדר, אבל הוא מוכר בזכות סגולות אחרות ברפואה האלטרנטיבית. ומסתבר שידידו הרימון, לא רק חולק עימו מקום של כבוד בסוכה, הוא גם משלים אותו מצוין בשייקים של משקאות בריאים.

אתרוג, הדס, לולב וערבה

האתרוג הוא אחד מחמישה מינים של פירות הדר מקוריים הקיימים בטבע. הנוספים הם הפומלו, קי ליים, מנדרינה ו-Citrus halimii. שאר פירות ההדר המוכרים לנו, הם תוצרי הכלאה של ההדרים המקוריים. בהלכה היהודית מייצג האתרוג  את הערך הסמלי מבין ארבעת המינים, שלו גם טעם וגם ריח.

אין חולק כי ריחו הארומטי מהווה תכונה מאוד בולטת. לגבי הטעם, הרי שיש מספר זנים, חלקם יותר מרירים או חמוצים, ולכן פחות מתאימים למאכל. באופן כללי, האתרוג אינו נפוץ כמאכל בצורתו המקורית. אבל ריבת אתרוגים או חטיפים מסוכרים מהקליפה הבשרנית שלו, דווקא כן מוכרים, ואפילו נחשבים מעדן.

מופע פרי האתרוג על העץ הוא קצר ביותר, ונע פחות או יותר סביב חגי תשרי. קצת לאחר הסוכות האחרונות, גם האתרוגים מתחילים להיעלם מהעצים.

פרי זה מעט חריג כשמונים את יתרונותיו התזונתיים. לעומת שאר פירות ההדר, הוא מכיל דווקא כמות יפה של ברזל. הוא מכיל גם 3 גרם סיבים תזונתיים ל-100 גרם פרי, שזה יותר מכל אחיו לפרדס. כמו כן הוא מתהדר בכמות נאה של אשלגן. מנגד, יש בו אמנם ויטמין C, כ-2.6 מיליגרם ל-100 גרם, אך ביחס להדרים – הוא לא מהמצטיינים. כמות הסוכר שבו יותר גבוהה משאר ההדרים. כ-20% ממשקל הפרי הם סוכרים, ויש לקחת בחשבון שזה גורם לו להיות בעל ערך קלורי גבוה יחסית – כ-100 קלוריות ל-100 גרם.

ברפואה הסינית, כמו גם ברפואה היהודית המסורתית ובכלל ברפואה האלטרנטיבית, מיוחסות לקליפת הפרי ולחליטת העלים של העץ תכונות טיפול בדיכאון ובחוסר חיוניות, וכן טיפול יעיל בפטריות על העור. שמן שמופק מהקליפה שלו משמש לטיפול בכאבי אזניים. מיץ הפרי ואבקה מהגרעינים  משמשים להקלה בכאבים ובבעיות שמקורן בכיס המרה, בכבד, בכליות ובשאר דרכי השתן.

נראה שלחומר באתרוג הנקרא naringenin יש תכונות אנטי דלקתיות ואנטי פטרייתיות. שילוב עם מיץ רימונים מגביר עוד יותר סגולות אלו, והרימון אף מתגבר את המשקה באנטי אוקסידנטים חזקים, המפחיתים סיכוי למחלות לב ולסוגי סרטן שונים.

מטה החברה: היובלים 11, הוד השרון
מרכז המבקרים: הענבר 6, אזה"ת ברקן
שרות לקוחות: 09-7690600

דברו איתנו

דילוג לתוכן