גנן גידל דגן
הבלוג של ירום עילם
גנן בגן ילדים

יום המשפחה ותחושת השייכות

(של הילדים וגם של ההורים)

אני מאוד רוצה שההורים יהיו מעורבים בנעשה בין כותלי הגן. לכן, כמו בכל שנה, גם השנה ניצלנו את התקופה של יום המשפחה למען שתי מטרות מרכזיות: פיתוח סובלנות והיכרות עם מבנים שונים שלמשפחה, ומעורבות של הורים בנעשה בגן שלנו.

פעילות יום המשפחה בגן

ככל שנוקפות השנים, המבנה המסורתי של המשפחה מקבל צורות מגוונות יותר. אם בעבר היו בעיקר אבא ואמא נשואים והילדים, הרי שהיום ישנם יותר ילדים להורים שלא התחתנו, או ילדים להורים גרושים, ילדים לאימהות יחידניות או להורים חד מיניים.

חשוב לי מאוד שכל הילדים בגן ירגישו גאים במשפחות שלהם, ושלא יחוו תחושת חריגות. אני מאמין שככל שאני חושף את הילדים בגן לצורות שונות של תא משפחתי, הם לומדים להסתכל על משפחתם מזווית ראייה רחבה יותר. לכן אני משתדל להתייחס בצורה פתוחה, מודעת ומכבדת לתכנים העולים בנושא זה. אני מאמין בכל ליבי, שכך הילדים מפתחים סובלנות באופן כללי, והבנה מעמיקה בנושא הספציפי. אני סבור שחינוך כזה מסייע לייצר תרבות של ראיית האחר מתוך תודעה של קבלה.

השנה בחרתי בפעילות מקרבת, שאותה ערכנו במשותף עם משפחות הילדים, שלא בשעות פעילות השגרה של הגן. במהלך השבוע שלפני, ביקשתי מהילדים לצייר את משפחתם, לספר על בילוי משפחתי ולהביא תמונה משפחתית. כמו כן כל ילד וילדה הכינו ברכה אישית למשפחה, אותה מסרו בעת המפגש.

במפגש עצמו עבדו הילדים וההורים בקבוצות, על חוויה משותפת ומהנה. כזו שחיברה את הילדים עם חבריהם ועם בני משפחתם. זאת במטרה להעמיק את הקרבה ביניהם ולחזק את תחושת השייכות לקבוצה. כל קבוצה הכינה חלק מהאירוע לכבוד יום המשפחה, ובסיום הפעילות הציגה את התוצרים במליאה.

מבין התוצרים שהציגו הקבוצות: המחזת סיפור בנושא המשפחה, פעילות מוזיקלית בה חברי הקבוצה חיברו ג'ינגל על המשפחה בליווי כלי נגינה, הכנת כרזה ליום המשפחה או הכנת כדורי שוקולד משותפת. מניסיון העבר אני יודע שהסדנה הזאת מייצרת איזשהו באז, ובתקופה שלאחריה יש אווירה מיוחדת בגן.

אני כבר מחכה בקוצר רוח לפעילות של שנה הבאה, ולכך שעוד הורים יהפכו להיות חלק ממשפחת הגן המורחבת…

קוראים לו ירום. הוא גנן בגן ילדים, והוא באמת גידל פעם דגן. הוא מושבניק, שמילדות עסק בחקלאות. בעיקר בגידול מטעים.

בשני הכובעים הוא נהנה להשקיע, לטפל, להביט מידי פעם מן הצד. נהנה לראות כמה האדם הוא עץ השדה. איך כשהוא צעיר הוא מכה שורש באדמה, שורש שהולך ומעמיק עם ההתבגרות. איך הוא מתעצב וגדל, כשתפקידו של ירום הוא לסייע בעיצוב. אם בגיזום ואם בחינוך.


רוצים עוד כתבות שלנו?

פוסטים אחרונים של ירום

מטה החברה: היובלים 11, הוד השרון
מרכז המבקרים: הענבר 6, אזה"ת ברקן
שרות לקוחות: 09-7690600

דברו איתנו

דילוג לתוכן