דבר התזונאית
רחלי קורנברג בן שלום
רחלי קורנבר בן-שלום, תזונאית הבית של לאנץ טיים

דיאטנית קלינית – תזונאית הבית של לאנץ טיים

מיתוסים של חורף

על מיתוסים נפוצים ותזונה בחורף. רחלי נוגעת בכמה מהם. מה נכון ומה לא נכון? או לא מדויק? מרק עוף בריא? ארטיק – מזיק? אז הנה – אתם מוזמנים לקרוא.

קערית מרק מהביל

חלב עושה ליחה?

ממש לא! איכשהו מקושר החלב כמעט באופן אוטומטי למחלות דרכי הנשימה, דלקות וליחה. אולם האיגוד הישראלי לרפואת ילדים פרסם נייר עמדה בנושא, אשר שולל את הקשר בין השניים. הנושא נבחן במחקרים רבים, לאורך שנים, ונקבע כי אין קשר בין תופעות כגון שיעול, נזלת וליחה, לצריכת מוצרי חלב, בקרב אוכלוסייה שאינה אלרגית למוצרי חלב.

מרק עוף מבריא?

כאילו דא?! כן! האמת שכן. קיימות הוכחות מחקריות לכך שמרק עוף עשוי לסייע במקרים של דלקות גרון והצטננויות. יתר על כן – המרק מחמם את הגוף ומהווה ארוחה שלמה, שמכילה עוף, פחמימה וירקות. הוא מכיל הרבה ויטמינים, מינרלים ואנטי אוקסידנטים. כל אלו  מאפשרים לגוף שלנו להתמודד עם תופעות החורף ביתר קלות. 
הבשורה הרעה היא שמומלץ בחום לוותר על שקדי מרק. הם מוסיפים לגוף קלוריות ריקות מיותרות.

בחורף צריך לשתות פחות מים?

לא נכון. אמנם בקיץ קיימת תחושת צמא חזקה יותר, אך אין זה אומר שצריך פחות נוזלים בחורף. אמצעי החימום גורמים לאיבוד נוזלים. מעבר לכך המים מסייעים לתהליכי מערכת העיכול ומערכת החיסון. אז חשוב להקפיד על שתיה. ניתן בהחלט לצרוך נוזלים לא רק כ"מים קרים" אלא גם כחלק משתייה חמה (קפה / תה), מרק או מים חמימים עם לימון וחליטות למיניהן.

עדיף שלא לצאת  לפעילות גופנית בחורף, שלא נתקרר?

ממש לא כך! עזבו אתכם מתירוצים… ספורט הוא בסיס חיוני לגוף ולנפש. הוא גם מחזק את מערכת החיסון כך שנהיה עמידים יותר בפני מחלות. מה שכן, יש להקפיד על חימום טוב לפני הפעילות כיוון שפעילות עצימה ללא חימום, בעיקר כשהשרירים קרים ונוקשים, עלולה לגרום לנזקים.

ואנקדוטה בהקשר הזה – הידעתם שבריצה בגשם נרטבים יותר מאשר בהליכה בגשם? זאת מכיוון שבריצה נרטבים גם מהגשם האלכסוני ולא רק מהטיפות שמעל…

אסור לאכול  ארטיק בחורף?

אהממ… לא בדיוק. הקור של הארטיק לא מהווה בעיה, ולא הוא עצמו גורם מחלות. הבעיה היא שקור מחליש את מערכת החיסון. כך שהגוף חשוף יותר לווירוסים וחיידקים, שהם מחוללי המחלות. לכן, מומלץ לשמור על טמפרטורת גוף מאוזנת בחורף ולא להיחשף יותר מידי לקור (למשל לא ללכת בחוץ עם שיער רטוב). לעומת זאת – אין מניעה לאכול מנת ארטיק בלבוש חם בבית מחומם. כלומר בתנאים בהם קיימת יכולת של הגוף לאזן את הטמפרטורה בקלות.

רחלי קורנברג בן שלום

דיאטנית קלינית, מרצה מבוקשת ומנחת קבוצות לאורח חיים בריא – ילדים, נוער ומבוגרים, במסגרת משרד החינוך ובמקומות עבודה שונים. יועצת לתזונה נכונה ותברואה למשרד הרווחה במסגרת השירות לילדים ולנוער, אגף השיקום והאגף לטיפול באוכלוסייה עם אוטיזם. בעלת ניסיון עשיר כיועצת תזונתית בתעשיית המזון.

  • דיאטנית קלינית, בוגרת תואר ראשון במדעי התזונה (B.Sc) של מכללת תל חי והכשרה מעשית של משרד הבריאות
  • מנחת קבוצות בשילוב אמנויות  – מטעם הבי"ס לעבודה סוציאלית של אוניברסיטת בר אילן
  • נאמן תברואת מזון – מטעם מכללת רימונים

אני מאמין: ״תזונה נכונה ופעילות גופנית הן בסיס הכרחי לגוף בריא ונפש בריאה״.


רוצים עוד כתבות שלנו?


פוסטים אחרונים של רחלי

מטה החברה: היובלים 11, הוד השרון
מרכז המבקרים: הענבר 6, אזה"ת ברקן
שרות לקוחות: 09-7690600

דברו איתנו

דילוג לתוכן