דבר התזונאית
רחלי קורנברג בן שלום
רחלי קורנבר בן-שלום, תזונאית הבית של לאנץ טיים

דיאטנית קלינית – תזונאית הבית של לאנץ טיים

מה ילדים רוצים לאכול?

ואיך לגרום להם לרצות יותר ירקות?

ירקות זה חשוב ואת זה כולם יודעים. אפילו הילדים… הבעיה ש"חשוב" זה לא תמיד מספיק. ילדים צריכים שהאוכל יהיה לטעמם ולבחירתם.. והבחירה שלהם תהיה בדרך כלל באוכל פשוט, מוכר, במרקם חלק יחסית, בלי הרבה "קשקושים", ורצוי בטעמים מתוק או מלוח (הסיבה האבולוציונית להעדפת המתוק היא הישרדותית – בגלל האנרגיה שהסוכר מספק לגוף).

ירקות בשלל צבעים

הרצון שלנו שהילדים יאכלו ירקות והרצון שלהם לעצמאות ולהחליט בעצמם מה יאכלו ואיך זה יוגש, מתנגש לעיתים ויוצר הרבה מתח בבית. שימו לב שמאבק בילדים ואיומים רק יגבירו את האנטי שלהם.

מה כן יעזור להם להפתח? הנה כמה טיפים פשוטים וישימים שיקלו על שיתוף הפעולה:

לשחק עם אוכל? בטח!!

ילדים אוהבים לשחק. הפכו את זמן האוכל לזמן של הנאה. הכינו שיפודי ירקות ופירות, צרו ציורים מאוכל על הצלחת, הכינו צבעי מאכל, צבעים מסלק וכורכום, והוסיפו למאכלים (לפסטה למשל); רכשו ספרים המעודדים אכילה נכונה, הכינו יחד תפריט שבועי לבית הספר, הכינו סלט פירות, מגש פירות מעוצב, כריכי ירקות מחייכים ועוד ועוד.. הדגש – הפכו את כל מה שקשור לאכילה בריאה לכיף!!

היו דמות טובה לחיקוי

הכינו סלט בכל ארוחה והציעו לילדים להכין ביחד. שלבו ירקות בכל הזדמנות. קחו אתכם ירקות חתוכים לפארק, לגן השעשועים או ליום טיול. שבו עם הילדים לאכול יחד ארוחות משפחתיות ואכלו באופן מגוון. הציעו להם לטעום מהמנה שלכם.

מיתוג!!

"היום נגיש ארוחת גורמה איטלקית" נשמע מפתה יותר מ"מי רוצה פסטה?"..  ובעליל – השאלה "מי רוצה לערוך הערב תחרות בישול מאסטר-שף?" אטרקטיבית, שיווקית ומניעה לפעולה, יותר מאשר סתם "ילדים בואו לאכול".

אתם מחליטים מה מוגש

והילדים בוחרים מתוך ההיצע. בארוחות הגישו מזון מגוון ובריא. הכינו מתוך המבחר לפחות מנה או שתיים שהילדים אוהבים. הילדים יבחרו להם מתוך המגוון. עודדו אותם לגוון, חפשו יחד מתכונים ברשת ותכננו ארוחות ערב.

מכורים לשופינג

אחד הבילויים החביבים על הילדים זה הסופר. קחו אותם אתכם, עודדו אותם לחקור ממה מורכב המזון ע"י קריאת רשימת הרכיבים, וגם לבחור מזונות חדשים שלא טעמו.

מתי מתחילים עם זה?

מהתחלה! כבר בהריון ובהנקה מומלץ לאכול מזון מגוון ומזין. ולאחר הלידה, משלב הטעימות, להקפיד על כללים שיקלו על הרגלי האכילה בגילאים מאוחרים יותר. פירוט על פיתוח הרגלי תזונה נכונה אצל פעוטות, בכתבה על חשיפה לטעמים »

רחלי קורנברג בן שלום

דיאטנית קלינית, מרצה מבוקשת ומנחת קבוצות לאורח חיים בריא – ילדים, נוער ומבוגרים, במסגרת משרד החינוך ובמקומות עבודה שונים. יועצת לתזונה נכונה ותברואה למשרד הרווחה במסגרת השירות לילדים ולנוער, אגף השיקום והאגף לטיפול באוכלוסייה עם אוטיזם. בעלת ניסיון עשיר כיועצת תזונתית בתעשיית המזון.

  • דיאטנית קלינית, בוגרת תואר ראשון במדעי התזונה (B.Sc) של מכללת תל חי והכשרה מעשית של משרד הבריאות
  • מנחת קבוצות בשילוב אמנויות  – מטעם הבי"ס לעבודה סוציאלית של אוניברסיטת בר אילן
  • נאמן תברואת מזון – מטעם מכללת רימונים

אני מאמין: ״תזונה נכונה ופעילות גופנית הן בסיס הכרחי לגוף בריא ונפש בריאה״.


רוצים עוד כתבות שלנו?


פוסטים אחרונים של רחלי

מטה החברה: היובלים 11, הוד השרון
מרכז המבקרים: הענבר 6, אזה"ת ברקן
שרות לקוחות: 09-7690600

דברו איתנו

דילוג לתוכן