אוכל של החופש הגדול

אוכל של החופש הגדול

החופש הגדול דופק בדלת. הילדים בהתרגשות וציפייה לקראתו. זו התקופה בשנה בה נשברת בבת אחת השגרה. ולצד האתנחתא מהמסגרות החינוכיות, חווים הקטנטנים חוויות אחרות, טיולים, פנים אחרות של ההוויה המשפחתית. לצד כל אלה, ואולי בשל אלה, גם שגרת האוכל של הילדים משתנה בעליל. לרחלי, התזונאית שלנו, חשוב להתייחס לשינוי הזה בכמה מילים. איך לעבור עם הילדים את תזונת הקיץ, בלי לנפץ את כל הגבולות ובלי להרוס את הכיף.

לאורך השנה הקפדנו על כללים כאלו ואחרים. וכמו בתחומים אחרים, גם עם האוכל, אנחנו, ההורים, מבינים שזה הזמן להרפות קצת עם החוקים. זה נכון וחשוב!  כל עוד מבינים שהגישה לא מחייבת ויתור טוטאלי על סדר יום לא מאוזן ולא מזין.

גם פיקניק בחצר, במקום ארוחת בוקר שגרתית, הוא שובר שגרה. כך גם הכנת סלט חגיגי במקום ירקות חתוכים. או הכנת מים 'בטעמים' – למשל עם לימונית ונענע, במקום מים 'רגילים'. לא רק התוצרים שונים מהרגיל. השוני מהרוטינה יכול להיות גם הכנה משותפת של האוכל עם הדרדקים, משחקים שעוטפים את הכנת הארוחות או את עריכת השולחן. כל רעיון יענה על הצורך. כל עוד הדברים במינון ובמידה. לא להשתגע על בריאות-בריאות, ולא לפרוק כל עול עם ממתקים, נשנושים פחות מזינים, או ביטול מוחלט של סדר יום סביר של אכילה.

ולקראת הקייטנות – קצת על הנחיות משרד הבריאות בנושא. המשרד פרסם  מפרט אחיד לקייטנות, אשר מחייב לקיים תזונה בריאה, לפי הנחיות החוק והתקנות לפיקוח על התזונה בצהרונים ומסגרות חינוך.

המפרט מתייחס להרכב ארוחות הבוקר, הצהרים וארוחות הביניים המוגשות בקייטנה. כמו כן מתייחס לחומרי הגלם מהם מכינים את המנות, ולכמויות המזון המוגש.

חשוב לציין שלא מדובר בהנחיות חריגות משאר השנה. הדגש הינו בעיקר על הצורך להמשיך להגיש תזונה מזינה ומאוזנת גם בימי החופשה.

אז איך נדע אם בקייטנה שבחרנו עומדים בהנחיות האלה?

  1. בכל מקרה – מוודאים  שהתפריט השבועי המוגש מאושר וחתום על ידי תזונאי/ת קליני/ת.
  2. מוודאים שהמזון מסופק על ידי ספק מזון בעל רישיון יצרן (משרד הבריאות), רשיון עסק (רשות מקומית), ועומד בתקני איכות iso / hackp / gmp.

 

שיהיה חופש נעים

רחלי קורנבר בן-שלום, תזונאית הבית של לאנץ טיים
דבר התזונאית

רחלי קורנברג בן שלום

דיאטנית קלינית, מרצה מבוקשת ומנחת קבוצות לאורח חיים בריא למגוון גילאים – ילדים, נוער ומבוגרים, במסגרת משרד החינוך ובמקומות עבודה שונים.

יועצת לתזונה נכונה ותברואה למשרד הרווחה במסגרת השירות לילדים ולנוער, אגף השיקום והאגף לטיפול באוכלוסייה עם אוטיזם.

בעלת ניסיון עשיר כיועצת תזונתית בתעשיית המזון.

  • דיאטנית קלינית, בוגרת תואר ראשון במדעי התזונה (B.Sc) של מכללת תל חי והכשרה מעשית של משרד הבריאות
  • מנחת קבוצות בשילוב אמנויות  – מטעם הבי"ס לעבודה סוציאלית של אוניברסיטת בר אילן
  • נאמן תברואת מזון – מטעם מכללת רימונים

אני מאמין:
״תזונה נכונה ופעילות גופנית הן בסיס הכרחי לגוף בריא ונפש בריאה״.

רוצים להישאר מעודכנים?

הירשמו לניוזלטר ותיהנו מתוכן איכותי

מטה החברה: היובלים 11, הוד השרון
מרכז המבקרים: הענבר 6, אזה"ת ברקן
שרות לקוחות: 09-7690600

דברו איתנו

דילוג לתוכן