דבר התזונאית
רחלי קורנברג בן שלום
רחלי קורנבר בן-שלום, תזונאית הבית של לאנץ טיים

דיאטנית קלינית – תזונאית הבית של לאנץ טיים

הילד שלי לא אוכל עגבניות

ילד יושב לא מרוצה ליד עגבניה

הילד שלי לא אוכל עגבניות. האם זה חשוב? האם להכריח אותו? אז נתחיל מהשורה תחתונה: אין בעיה עם עם ילד שלא אוכל עגבנייה.

על מנת להתפתח באופן בריא, ילד צריך לאכול בצורה מאוזנת, תזונה המכילה חלבון, שומן, פחמימה ויטמינים ומינרלים. לכל ילד יש טעם אישי ומותר לו לא לאהוב עגבניות, באופן זמני, ואפילו גם בבגרותו. השאלה העיקרית היא מה קורה בשאר התפריט: האם יש מספיק גיוון? האם יש מספיק פירות וירקות טריים? האם קיים מגוון של פירות וירקות בצבעים שונים אותו הוא צורך? במידה ומדובר רק ב"עגבניה" ושאר התזונה מאוזנת – אנחנו במצב מצוין. נמשיך לעודד את הילד לטעום עגבנייה בווריאציות שונות ונקווה שיום אחד השינוי פשוט יבוא.

במידה ויש חשש שהתפריט אינו מאוזן ויש בררנות אשר עלולה לפגוע בבריאות ובהתפתחות, מומלץ לפנות לרופא ולדיאטנית לשם קבלת ייעוץ מקצועי.

ואגב עגבניה – רוצים להפיק ממנה את התועלת המירבית?  הליקופן, שהוא אנטיאוקסידנט המצוי בה בכמות גבוהה, זמין יותר לגוף דווקא כרסק עגבניות, קטשופ או תבשיל המכיל עגבניות. הוא משתבח לאחר חימום. כמו כן, הליקופן שבעגבנייה ייספג באופן מיטבי בשילוב שומן כגון שמן זית, אבוקדו או אגוזים, מכיוון שהוא מסיס בשומן ולא במים. לעומת זאת, הויטמין C שבעגבנייה כן ניזוק בבישול. לכן יש לוודא אכילה מספקת של פירות וירקות טריים עבור מי שלא צורך עגבניות טריות מידי יום.

ועוד משהו קטן לסיום:
היום יותר מתמיד אנו כהורים מודאגים שהילד לא יהיה מספיק בריא או מספיק גבוה. זה בסדר גמור לרצות שהילד יממש את פוטנציאל הגדילה שלו, שהמערכת החיסונית שלו תהיה הכי טובה שרק אפשר ושהילד יהיה במשקל תקין. רק זכרו שלעיתים הרצון הטוב שלנו לתרום לבריאותו עלול להפוך לפחד שלא יגדל כמו צריך, ללחץ ולחרדה. וכשאנו פועלים מתוך חרדה גדולה, אנו עלולים לפעול באופן שיכול להשפיע לרעה, למשל ע"י הפעלת לחץ רב על הילד, לחץ שיגרום לתוצאה ההפוכה (מאבקי כוחות סביב האוכל). התייעצו עם אנשי מקצוע והשתדלו תמיד לפעול מתוך שיקול דעת ולא מתוך לחץ.

כתבנו בעבר על תופעת האכילה הבררנית של ילדים, והצענו להורים דרכים להתמודד.
לקריאת הכתבה »

רחלי קורנברג בן שלום

דיאטנית קלינית, מרצה מבוקשת ומנחת קבוצות לאורח חיים בריא – ילדים, נוער ומבוגרים, במסגרת משרד החינוך ובמקומות עבודה שונים. יועצת לתזונה נכונה ותברואה למשרד הרווחה במסגרת השירות לילדים ולנוער, אגף השיקום והאגף לטיפול באוכלוסייה עם אוטיזם. בעלת ניסיון עשיר כיועצת תזונתית בתעשיית המזון.

  • דיאטנית קלינית, בוגרת תואר ראשון במדעי התזונה (B.Sc) של מכללת תל חי והכשרה מעשית של משרד הבריאות
  • מנחת קבוצות בשילוב אמנויות  – מטעם הבי"ס לעבודה סוציאלית של אוניברסיטת בר אילן
  • נאמן תברואת מזון – מטעם מכללת רימונים

אני מאמין: ״תזונה נכונה ופעילות גופנית הן בסיס הכרחי לגוף בריא ונפש בריאה״.


רוצים עוד כתבות שלנו?

מטה החברה: היובלים 11, הוד השרון
מרכז המבקרים: הענבר 6, אזה"ת ברקן
שרות לקוחות: 09-7690600

דברו איתנו

דילוג לתוכן