דבר התזונאית
רחלי קורנברג בן שלום
רחלי קורנבר בן-שלום, תזונאית הבית של לאנץ טיים

דיאטנית קלינית – תזונאית הבית של לאנץ טיים

בשבילו זה מעדני ובשבילך חלב?!

הורים רבים מרבים להעשיר את תזונת ילדיהם במוצרי חלב ומעדני החלב כבר מזמן הפכו לחלק עיקרי בתפריט הילדים. האם זה באמת בריא?  לכבוד שבועות שנחשב לחג החלב, רחלי קורנברג בן-שלום, תזונאית הבית של לאנץ' טיים, שולחת מסר חשוב על מעדני חלב.

ילדה אוכלת מעדן חלב

אין הורה שלא מכיר את זה. זמן ארוחת הערב מגיע והילדים יושבים בפרצוף זועף מול שולחן מלא כל טוב. לכם יש תכניות על תפריט עשיר ומזין, אבל הילד בונה על הגלידה שבפריזר. אחרי משא ומתן ארוך שני הצדדים מגיעים לפשרה – מעדן חלב! אז לפני הכל נתחיל בחדשות הטובות. מוצרי החלב באופן כללי מומלצים לצריכה, הם משמשים מקור מצוין לחלבון איכותי, עשירים בסידן, זרחן ואשלגן וויטמינים מקבוצות A ו-B. אבל… וכאן נכנס האבל הגדול! לא כל מוצר חלב נחשב לבריא, ואנחנו ההורים צריכים לקרוא את האותיות הקטנות ולא להסתנוור ממסרים פרסומיים.

מעדן חלב- מנת בריאות?

הורים נוטים להאמין שכאשר הם קונים מעדן חלב הם בעצם מעניקים לילדיהם מנת בריאות, עשירה בחלבון וסידן. האמת היא שלא תמיד כך הדבר ומוצרי חלב רבים אינם מזינים כפי שהיינו רוצים להאמין. מוצרים רבים הממותגים כמוצר חלב מכילים כמויות גבוהות של סוכר, שומן ונתרן וחומרים משמרים. מוצרים אלו ודאי שאינם ראויים להיחשב כמאכל בריאות ובמקרה הטוב ניתן להכליל אותם תחת ההגדרה ממתק מומלץ, אשר ניתן להגיש בין הארוחות ולא כחלק מארוחה ראשית מזינה.

במדפי הסופר מבחר המעדנים והיוגורטים הוא עצום. על חלק האריזות יופיעו תמונות כוכבי ילדים, הפתעות מתחבאות במוצרים והתוויות ממליצות לבחור את המוצר הזה על פני אחר-   "תני לילדך מעדן חלב", "מועשר בויטמין D וסידן", "מופחת סוכר" ועוד.

איך בכל זאת ניתן  להתייחס לבחור מוצר איכותי? כמה כללים:

 1. הכי טוב לבחור יוגורט ביו טבעי ללא סוכר ולשלב אותו עם פירות טריים, אגוזים, שקדים, פירות יבשים או גרנולה ביתית. הקו המנחה שלנו צריך להיות שהמוצר יהיה כמה שיותר טבעי וכמה שפחות מעובד.
 2. באופן כללי מוטב לנו לבחור יוגורט על מעדן חלב ממותק. רוב הסיכוי (ושוב- יש חריגות) שביוגורט יהיה פחות סוכר, יותר חלבון, תוספת סיבים  וגם תוספת חיידקים פרובוטיים.
 3. קראו את רשימת הערכים התזונתיים – בחרו מוצרים עשירים בסידן, ויטמין D ו/או חלבון.
 4. דברים טובים באים באריזות קטנות – כדאי לעודד את הילדים לרכוש מעדן באריזה קטנה יחסית (80-120 מ"ל) ולא באריזה מוגדלת (כמו דנונה פרי גדול למשל, שמכיל 150 מ"ל, או מילקי שמכיל 170 מ"ל).
 5. תחליפי סוכר? לא לילדים! – לגבי מעדנים או יוגורטים  דיאט, אשר ממותקים בתחליפי סוכר למיניהם- שימו לב שעדיין הדעות לגבי ממתיקים הן חלוקות, בטח כשמדובר במוצר המיועד לילדים.  לכן, תמיד עדיף לבחור במוצר היוגורט הטבעי ולהמתיק בבית בפרי טבעי, כפית סילאן או דבש.
 6. כמה שפחות סוכר! אם תביטו על כמות הסוכר המוסף במעדני החלב, תבינו עד כמה מעדן החלב רחוק מלהיות מזין ובריא. כך למשל בגביע מילקי קלאסי (170מ"ל) יהיו 7.5 כפיות סוכר, במעדן ספלנדיד שוקולד יהיו 6 כפיות סוכר בגביע (130 מ"ל), בגביע דני (125מ"ל) יהיו 4.5 כפיות סוכר וכך גם בגביע דנונה פרי (150מ"ל). לעומת זאת, ביוגורט טבעי ויוגורט-פרו טבעי אין סוכר בכלל..  
 7. קחו בחשבון שהילד לא יבחר במוצר הבריא יותר – מן הסתם הוא יבחר מוצר ממותג בדמות מצוירת אהובה..
 8. בלי תוספות בבקשה – בחרו מוצרים ללא תוספות כגון סוכריות, קורנפלקס ושוקולד. אלו יוסיפו קלוריות מיותרות למוצר שגם ככה עתיר סוכר ונתרן.

לסיכום, ברוב מעדני החלב כמויות גבוהות של סוכר והם רחוקים מלהיות "מנת בריאות". תשווקו אותם לילדיכם כממתק או ארוחת ביניים והשתדלו להעדיף צריכת יוגורט טבעי עם פירות טריים ואגוזים.

ילדן אוכל מעדן
פרצוף מפירות על מעדן חלב

עוד על היתרונות הבריאותיים של צריכת מוצרי חלב באופן כללי – תוכלו לקרוא בפוסט ארץ זבת חלב »

 

רחלי קורנברג בן שלום

דיאטנית קלינית, מרצה מבוקשת ומנחת קבוצות לאורח חיים בריא למגוון גילאים, ילדים, נוער ומבוגרים, לרבות במסגרת משרד החינוך ומקומות עבודה שונים. יועצת לתזונה נכונה ותברואה למשרד הרווחה במסגרת השירות לילד ולנוער, אגף השיקום והאגף לטיפול באוכלוסייה עם אוטיזם. בעבר יועצת תזונתית בתעשיית המזון, ”איכות קייטרינג שולץ” ועוד.

 • דיאטנית קלינית, בוגרת תואר ראשון במדעי התזונה (B.Sc) של מכללת תל חי והכשרה מעשית של משרד הבריאות
 • מנחת קבוצות בשילוב אמנויות  – מטעם הבי"ס לעבודה סוציאלית של אוניברסיטת בר אילן
 • נאמן תברואת מזון – מטעם מכללת רימונים

אני מאמין: ״תזונה נכונה ופעילות גופנית הן בסיס הכרחי לגוף בריא ונפש בריאה״.


רוצים עוד כתבות שלנו?


פוסטים אחרונים של רחלי

מטה החברה: היובלים 11, הוד השרון
מרכז המבקרים: הענבר 6, אזה"ת ברקן
שרות לקוחות: 09-7690600

דברו איתנו

דילוג לתוכן