דבר התזונאית
רחלי קורנברג בן שלום
רחלי קורנבר בן-שלום, תזונאית הבית של לאנץ טיים

דיאטנית קלינית – תזונאית הבית של לאנץ טיים

איזה לחם הכי בריא לילדים?

לחם הוא הפחמימה האולטימטיבית. הוא חלק בלתי נפרד מהתפריט הישראלי ונמצא אותו בכל בית. אם בעבר היו באים לסופר ומתלבטים בין לחם לבן או שחור, היום לא כך הדבר ומגוון הלחמים הוא עצום.  רבים מנסים להוציא אותו מהתפריט בטענה שההוא "משמין" אך כי אם יודעים איזה לחם לבחור ניתן ליהנות ממוצר מאוד משביע וגם מאוד מזין שאין שום סיבה להוציאו מהתפריט. תזונאית הבית שלנו, רחלי קורנבגרג בן שלום, עושה לנו סדר בנושא

ילדה אוכלת פרוסת לחם עם ריבה

זה כבר הפך לגימיק. חברות המזון הבינו שכדי לגרום לנו לבחור דווקא אותם מבין המדפים הן צריכות להתחבב דווקא על ילדינו. כי הרי בסופו של דבר, ברוב המקרים, רוב פרוסות הלחם ישמשו אותנו לכריכים של ילדינו, ולכן חשוב שנדע מה אנחנו נותנים להם.

אז איך בוחרים לחם? כמה טיפים:

  1. הצבע לא קובע: לחם בצבע חום הוא לא בהכרח לחם מקמח מלא. הלחם מקבל את צבעו החום הכהה מצבע קרמל וכדי לדעת ממה הלחם מורכב יש להסתכל ברשימת הרכיבים. עפ"י המלצת משרד הבריאות יש לצרוך לחמים אשר לפחות 80% מהקמחים בהם מלאים. לצורך השוואה, ישנם לחמים בצבע חום כהה שמכילים פחות מ-30% קמח מלא.

  2. חיטה/ שיפון/ כוסמין? לחם הוא מאפה שניתן להכינו ממגוון קמחים. הדגנים השכיחים יותר- חיטה, שיפון וכוסמין. לגבי סוג הדגן, באופן כללי לחם שיפון מלא מכיל יותר סיבים מלחם מקמח חיטה מלא ולכן משביע יותר ומתאים יותר עבור מי שרמות הסוכר אצלו אינן מאוזנות. כוסמין מלא מכיל אחוז חלבון גבוה ונחשב יחסית לאחרים קל יותר לעיכול.  שימו לב- גם כשרוכשים לחם שיפון או כוסמין, חשוב לראות ברכיבים שמדובר בכוסמין מלא או שיפון מלא ושמעל 80% מהדגנים מלאים.

  3. בתהליך ירידה משקל עדיף לחם קל? לחם קל הוא לחם אוורירי המכיל פחות קלוריות מלחם רגיל. הוא מכיל בד"כ יותר שמרים מלחם רגיל לשם תהליך ההתפחה. בין סוגי הלחמים הקלים אין אחידות בערך התזונתי ובכמות הקלוריות. יש שיכילו 30% פחות קלוריות מלחם רגיל, יש שיכילו מחצית הקלוריות, יש עם יותר סיבים ויש עם פחות.  לחם קל אינו בהכרח יותר בריא מלחם רגיל. מה שחשוב לנו גם פה זה מה מרכיב את הלחמים- אחוז הקמח המלא, כמות הנתרן, הסיבים, הסוכר וכו'.

האם כדאי לקנות לחם קל?

אנשים מסוימים, בתהליך של צמצום קלוריות יומי, יעדיפו "לרמות" את עצמם ולאכול את אותו כריך מ-2 פרוסות לחם בבוקר ועם פחות קלוריות. אך יש גם אבל.. בגלל שהערך הקלורי של הלחם הקל נמוך יותר, ארוחה של לחם קל עלולה פשוט לא להשביע ואז נאכל עוד ועוד לחם קל או שנהיה רעבים שעה לאחר הארוחה.

מה הסיפור של המחמצת?

ניתן להתפיח בצק עם שמרים תעשייתיים או עם מחמצת, שאלו שמרי בר מותססים שמגיעים מן הקמח. טעם לחם המחמצת חמצמץ יותר מן הלחם הרגיל. קיימים מחקרים שהראו שלחם מחמצת קל יותר לעיכול מלחם שהותפח עם שמרים תעשייתיים בגלל פרוביוטיקה טבעית שבמוצר. לגבי ההבדל בערך התזונתי- אין הכרח שלחם מחמצת יהיה איכותי יותר מלחם רגיל וגם פה יש לבחון את רשימת הרכיבים של המוצר.

מה יש בלחם התעשייתי שלא מספרים לנו?

ללחם התעשייתי מוספים חומרי התפחה, חומרי שימור ועוד מיני מרכיבים שלא מיטיבים עם הבריאות, כאלו שבאופן כללי, עדיף לצרוך מהם כמה שפחות. תנקטו בגישת CLEAN LABEL  שרשימת הרכיבים תהיה כמה שיותר מצומצמת וששמות הרכיבים יהיו מוכרים להם (או בקיצור פחות מרשימת  E למינהם).

בואו נדבר על נתרן, בכל לחם יש מלח מוסף על מנת לשפר את הטעם. השאלה היא כמה. משרד הבריאות ממליץ לצרוך לחם עם פחות מ מ-400 מ"ג נתרן ב-100 גרם מוצר.

מגוון סוגי לחם
פרוסות לחם, על אחת ציור של פרצוף מריבה
לחמניות כהות

רוצים את זה קל יותר?

על מנת להקל על הצרכנים השיק משרד הבריאות יחד עם "אפשריבריא" תו המיועד ללחם ולחמניות אשר עומדים בהמלצות המשרד. לקריאה נוספת על תו "אפשריבריא"- http://www.efsharibari.gov.il/food_sign

 

רחלי קורנברג בן שלום

דיאטנית קלינית, מרצה מבוקשת ומנחת קבוצות לאורח חיים בריא למגוון גילאים, ילדים, נוער ומבוגרים, לרבות במסגרת משרד החינוך ומקומות עבודה שונים. יועצת לתזונה נכונה ותברואה למשרד הרווחה במסגרת השירות לילד ולנוער, אגף השיקום והאגף לטיפול באוכלוסייה עם אוטיזם. בעבר יועצת תזונתית בתעשיית המזון, ”איכות קייטרינג שולץ” ועוד.

  • דיאטנית קלינית, בוגרת תואר ראשון במדעי התזונה (B.Sc) של מכללת תל חי והכשרה מעשית של משרד הבריאות
  • מנחת קבוצות בשילוב אמנויות  – מטעם הבי"ס לעבודה סוציאלית של אוניברסיטת בר אילן
  • נאמן תברואת מזון – מטעם מכללת רימונים

אני מאמין: ״תזונה נכונה ופעילות גופנית הן בסיס הכרחי לגוף בריא ונפש בריאה״.


רוצים עוד כתבות שלנו?


פוסטים אחרונים של רחלי

מטה החברה: היובלים 11, הוד השרון
מרכז המבקרים: הענבר 6, אזה"ת ברקן
שרות לקוחות: 09-7690600

דברו איתנו

דילוג לתוכן