דבר התזונאית
רחלי קורנברג בן שלום
רחלי קורנבר בן-שלום, תזונאית הבית של לאנץ טיים

דיאטנית קלינית – תזונאית הבית של לאנץ טיים

טרי זה בריא

עכשיו גם הפרסומת

הם היו שם תמיד. המלפפון, הפלפל, האננס, האורז, העוף הטרי, החלב, הגבינה, השעועית ושאר מיני המזון הטריים והלא מעובדים. הם שם על המדף כבר שנים. מחכים לקבל שוב את ההכרה וההוקרה להם הם ראויים…
והנה זה מגיע!

מערום ירקות טריים

כבר לפני מספר עשורים הם קיבלו במה טלוויזיונית, בתשדירים שהבוגרים יותר בינינו זוכרים – "תמצא אותי בשוק כל השנה, כן אני עגבנייה", "קיווי עסיסי עם ויטמין סי", "היית מאמינה, היית מאמין, תפוח אדמה אינו משמין…"

מנהרת הזמן: ההסטוריה של פרסומות הטלוויזיה

עד 1993 לא היו פרסומות בטלוויזיה, ושודרו רק תשדירי שירות. תשדירי השירות נועדו לקדם שירותים שניתנו לציבור על ידי גופים ציבוריים, כמו הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, למשל, או על מנת לקדם ענפים מסוימים בשוק, שהמדינה חפצה לסייע לקידומם, כמו למשל ענף הירקות והפירות.

בשנת 1993 החלו תשדירי הערוץ המסחרי הראשון, הלא הוא "ערוץ 2" המיתולוגי, ובו הותרו פרסומות לגופים פרטיים. ונראה שמאז עולם הפרסום והשיווק הטלוויזיוני מתמקד בלשכנע את הצופים שמוצרים מעובדים הם נהדרים ובריאים. דוגמא טובה היא הפרסומת מהעת האחרונה של מעדן החלב הממותק בשקית, עם המלצה חמה של המפרסם, לשים את המעדן בקופסת האוכל של הילדים במקום ירקות, פירות ושקדים.

תור הזהב של האוכל המעובד

המזון המעובד משווק היטב ונראה טוב, כך שלילדים קשה לעמוד בפני הפיתוי שלו. גם ההורה מרוצה מכך שהוא רוכש שניצל שאינו דורש טרחה מעבר לחימום, או רוכש דגני בוקר שרשום עליהם "תוספת ויטמינים" וכך הוא מרגיש שהוא נותן לילדיו מאכלי בריאות.

מזון מעובד מכיל בדרך כלל כמויות גבוהות של סוכר, מלח, שומן, חומרי שימור, טעם וריח, צבעי מאכל ושאר חומרים מזיקים. חומרים אלו יוצרים גם אפקט ממכר, ואנו רוצים עוד ועוד מהמוצר ומאבדים את היכולת להרגיש שובע טבעי.

מוצרי מזון מעובדים מקושרים במחקרים לעלייה בתחלואה במחלות כרוניות כגון מחלות לב, סרטן וסוכרת, עלייה בהשמנה, הזדקנות מוקדמת ועוד.

עדיף מאוחר מאשר לעולם לא

והנה, ממש בימים אלו, יוצא משרד הבריאות עם תשדיר פרסומי, שבא לעודד צריכה של מזון טרי, ולהפחית במזון מעובד. הסרטון הנוכחי רלוונטי וחיוני ביותר. חשוב בהחלט להלל את הפלפל הטרי, ולתת את הבמה ל"סתם" עגבנייה…

רחלי קורנברג בן שלום

דיאטנית קלינית, מרצה מבוקשת ומנחת קבוצות לאורח חיים בריא – ילדים, נוער ומבוגרים, במסגרת משרד החינוך ובמקומות עבודה שונים. יועצת לתזונה נכונה ותברואה למשרד הרווחה במסגרת השירות לילדים ולנוער, אגף השיקום והאגף לטיפול באוכלוסייה עם אוטיזם. בעלת ניסיון עשיר כיועצת תזונתית בתעשיית המזון.

  • דיאטנית קלינית, בוגרת תואר ראשון במדעי התזונה (B.Sc) של מכללת תל חי והכשרה מעשית של משרד הבריאות
  • מנחת קבוצות בשילוב אמנויות  – מטעם הבי"ס לעבודה סוציאלית של אוניברסיטת בר אילן
  • נאמן תברואת מזון – מטעם מכללת רימונים

אני מאמין: ״תזונה נכונה ופעילות גופנית הן בסיס הכרחי לגוף בריא ונפש בריאה״.


רוצים עוד כתבות שלנו?


פוסטים אחרונים של רחלי

מטה החברה: היובלים 11, הוד השרון
מרכז המבקרים: הענבר 6, אזה"ת ברקן
שרות לקוחות: 09-7690600

דברו איתנו

דילוג לתוכן