דבר התזונאית
רחלי קורנברג בן שלום
רחלי קורנבר בן-שלום, תזונאית הבית של לאנץ טיים

דיאטנית קלינית – תזונאית הבית של לאנץ טיים

כמה ביצים ביום?

"כמה ביצים מותר ביום?" זו אחת השאלות השכיחות ששואלים אותי כדיאטנית. כבר כמה  עשורים לביצה יש שם רע מאוד, מכיוון שהיא מכילה כולסטרול. היא הואשמה בכך שהיא אחד הגורמים לכולסטרול רע בדם ושעודף ביצים בתפריט עלול לגרום למחלות לב וכלי דם. אז מה האמת?

צלחת עם חצאי ביצים קשות ופטרוזיליה

ביצה היא מוצר בעל ערך תזונתי גבוה ביותר. היא  מכילה כ-7 גרם של חלבון מלא. כלומר חלבון שמורכב מכל חומצות האמינו הנחוצות לנו בגוף. כמו כן היא מכילה סידן, ויטמין B12 (ולכן כ"כ חשובה עבור צמחוניים הנמנעים מבשר), אבץ, ויטמין A, ניאצין ו- 5 גרם שומן שרובו רווי וחד בלתי רווי. בנוסף היא מכילה כ-220 מ"ג כולסטרול, תלוי בגודל הביצה.  

כולסטרול זה רע?

ערכים גבוהים של כולסטרול רע (LDL) בדם קשורים לתחלואה ממחלות לב וכלי דם. עם השנים נעשו מחקרים רבים בנושא שומן רווי וכולסטרול באופן כללי, ובנושא ביצים בפרט, והגישה היום לגבי אלו הינה מתונה בהרבה. ישנם גורמים רבים המשפיעים על רמות הכולסטרול הרע בדם, וכל עוד צורכים כולסטרול מהמזון באופן מתון, יש לו דווקא תפקידים מאוד משמעותיים הקשורים לבניית קרומי התאים, לפעילות ההורמונלית בגוף, לתפקוד מערכת העצבים, לתפקוד תקין של מלחי המרה ועוד. במיוחד אצל ילדים חשוב לצרוך אותו בכמויות מספקות, בשל תרומתו להתפתחות תקינה של השרירים.

צריך להיזהר מסלמונלה?

סלמונלה הוא חיידק המצוי בקליפת הביצה. אסור בשום פנים ואופן לשטוף את הקליפה כיוון שאז החיידק עלול לחדור אל פנים הביצה. יש לשבור אותה לכלי, לאחר המגע עם קליפת הביצה יש לשטוף היטב ידיים במים חמימים וסבון; ולהכין את הביצה עד רמת עשייה מלאה (כלומר לא לאכול ביצה חיה או רכה).

כמה ביצים מותר לילד לצרוך ביום?

קיימים מחקרים עדכניים שעל פיהם אין סיכון יתר לחלות במחלות לב וכלי דם בצריכת 2 ביצים ביום ויותר, אך עדיין יש להתחשב בסך השומן הרווי היומי – אותו יש להגביל. לכן המסקנה היא שמותר ורצוי לצרוך ביצה ביום לילד בריא ומידי פעם מותר אף יותר, בהתחשב בתפריט הכללי.

סך השומנים בתפריט מאוזן צריך להיות כ-30% וחשוב שרובו יהיו שומן בלתי רווי ולא שומן רווי.  

טיפ קטן:
לחובבי הביצה המטוגנת – טגנו קלות בשמן זית כתית מעולה מכבישה קרה. זהו השמן המומלץ ביותר לצריכה.

רחלי קורנברג בן שלום

דיאטנית קלינית, מרצה מבוקשת ומנחת קבוצות לאורח חיים בריא – ילדים, נוער ומבוגרים, במסגרת משרד החינוך ובמקומות עבודה שונים. יועצת לתזונה נכונה ותברואה למשרד הרווחה במסגרת השירות לילדים ולנוער, אגף השיקום והאגף לטיפול באוכלוסייה עם אוטיזם. בעלת ניסיון עשיר כיועצת תזונתית בתעשיית המזון.

  • דיאטנית קלינית, בוגרת תואר ראשון במדעי התזונה (B.Sc) של מכללת תל חי והכשרה מעשית של משרד הבריאות
  • מנחת קבוצות בשילוב אמנויות  – מטעם הבי"ס לעבודה סוציאלית של אוניברסיטת בר אילן
  • נאמן תברואת מזון – מטעם מכללת רימונים

אני מאמין: ״תזונה נכונה ופעילות גופנית הן בסיס הכרחי לגוף בריא ונפש בריאה״.


רוצים עוד כתבות שלנו?


פוסטים אחרונים של רחלי

מטה החברה: היובלים 11, הוד השרון
מרכז המבקרים: הענבר 6, אזה"ת ברקן
שרות לקוחות: 09-7690600

דברו איתנו

דילוג לתוכן