7 עובדות על צליאק

7 עובדות על צליאק

לרגל יום הצליאק הבינלאומי שחל השבוע (13 בספטמבר), הנה 7 עובדות על המחלה.

  1. צליאק היא  מחלת מעי אשר נובעת מרגישות לגלוטן. בצליאק מערכת החיסון תוקפת בטעות גלוטן ומחשיבה אותו כמזיק לגוף, מה שיוצר דלקתיות במעי.
  2. לא כל אי־סבילות או רגישות לגלוטן הן תוצאה של מחלת צליאק . כ-10% מהאוכלוסייה סובלים מרגישות ברמה מסוימת לגלוטן, אך רק לכ-1% יש צליאק. סבירות גבוהה שהמספרים אינם מדויקים, כיוון שקיימת הנחה כי רבים מחולי הצליאק אינם סימפטומטיים ולכן אינם מאובחנים.
  3. גם אם מדובר באי סבילות לגלוטן וגם אם בצליאק – הטיפול הוא הימנעות מגלוטן..
  4. גלוטן הוא חלבון. כן – חלבון! הוא נמצא בדגנים חיטה, שיפון, שעורה וכוסמין והוא בעל ערך תזונתי גבוה ומספק לגוף חומצות אמינו חשובות. מי שאין לו צליאק או רגישות לגלוטן, יכול לשלב גלוטן מידי יום בתפריט מאוזן ואפילו לשלב "סייטן"- שהוא מאכל דמוי טופו העשוי כמעט אך ורק מגלוטן והוא עשיר מאוד בחלבון (כ-25 גרם ל-100 גרם).
  5. חשוב לוודא שלמרות הצליאק מוגש תפריט מאוזן המכיל את כל אבות המזון ואין חוסרים תזונתיים. חוסרים שכיחים הוא חוסר בויטמין D , ברזל וחומצה פולית. היום יש שפע תחליפים ומידע ברשתות לגבי  צליאק.
  6. מאוד טרנדי היום לעשות דיאטה ללא גלוטן לצורך ירידה במשקל. הפחתת מאפים ללא גלוטן והחלפתם במאפים אחרים מעובדים, בתוספת כמויות גבוהות של שומן או סוכר, לא תתרום לירידה במשקל. או במילים אחרות, הבעיה במשקל עודף היא לאו דווקא הגלוטן. היא יכולה להיות קשורה להרגלי אכילה, הרכב המזון, חוסר קשב לגוף ועוד.
  7. חשוב שההרגשה סביב הצליאק אצל ילדים תהיה של ייחוד ולא של חריגות. ילדים (וגם מבוגרים..) עם צליאק עלולים להרגיש קושי רגשי עקב החריגות התזונתית, בנוסף לקושי הטכני לנהל את התזונה. לכן כשיש מישהו עם צליאק במסגרת החינוכית, החברתית, או המשפחתית, חשוב לסייע לו ולוודא שבאירועים משותפים בהם מוגש מזון תמיד יהיה מענה והתאמה.
רחלי קורנבר בן-שלום, תזונאית הבית של לאנץ טיים
דבר התזונאית

רחלי קורנברג בן שלום

דיאטנית קלינית, מרצה מבוקשת ומנחת קבוצות לאורח חיים בריא למגוון גילאים – ילדים, נוער ומבוגרים, במסגרת משרד החינוך ובמקומות עבודה שונים.

יועצת לתזונה נכונה ותברואה למשרד הרווחה במסגרת השירות לילדים ולנוער, אגף השיקום והאגף לטיפול באוכלוסייה עם אוטיזם.

בעלת ניסיון עשיר כיועצת תזונתית בתעשיית המזון.

  • דיאטנית קלינית, בוגרת תואר ראשון במדעי התזונה (B.Sc) של מכללת תל חי והכשרה מעשית של משרד הבריאות
  • מנחת קבוצות בשילוב אמנויות  – מטעם הבי"ס לעבודה סוציאלית של אוניברסיטת בר אילן
  • נאמן תברואת מזון – מטעם מכללת רימונים

אני מאמין:
״תזונה נכונה ופעילות גופנית הן בסיס הכרחי לגוף בריא ונפש בריאה״.

רוצים להישאר מעודכנים?

הירשמו לניוזלטר ותיהנו מתוכן איכותי

מטה החברה: היובלים 11, הוד השרון
מרכז המבקרים: הענבר 6, אזה"ת ברקן
שרות לקוחות: 09-7690600

דברו איתנו

דילוג לתוכן