אחד הנושאים המטרידים הורים לתינוקות ולילדים בנושא תזונה הוא החשש מאלרגיה. המזונות העיקריים להם ילדים ומבוגרים אלרגים הם חלב, ביצים, בוטנים, סויה, שומשום, אגוזים ודגים.

נאוה רוזנפלד ושלומית דיליאון - דיאטניות קליניות

אלרגיות למזון בדרך כלל מתחילות  בגילאי שנה-שנתיים אך יכולות להופיע גם בגילאים מאוחרים יותר. כ- 4% מאוכלוסיית הילדים בעולם אלרגית למזון ורק כ- 1% מהמבוגרים, המספרים מעידים על כך שחלק מהילדים, מתגברים על האלרגיות בעיקר לחלב ולביצים. אלרגיות אחרות: לדגים, לאגוזים ולבוטנים לרוב אינן חולפות.

מעניינת העובדה כי השכיחות לאלרגיה למזונות שונים משתנה בין מדינות ואזורים גיאוגרפים. נתונים מלמדים על כך  שאלרגיה לשומשום לדוגמא, שכיחה בארץ ונדירה במקומות אחרים, אלרגיה לחרדל שכיחה בצרפת ואילו אלרגיה לדגים שכיחה במדינות הצורכות דגים מגיל צעיר כמו יפן  וספרד.

בישראל האלרגנים השכיחים  הם חלב פרה וביצים (אלרגנים אוניברסאליים) והאלרגן השלישי הוא שומשום.

רשימת אלרגנים

תמונה:  depositphotos

מהי אלרגיה למזון?

אלרגיה למזון מתרחשת כאשר מערכת החיסון שלנו אינה מבחינה בין "עמית" ל"יריב", ומתייחסת לרכיב מזון מסוים בטעות כמזיק או כפוגע בגוף, ומייצרת נוגדנים לתקוף אותו (אימונוגלובולינים).

התגובה האלרגית משתנה בעוצמתה ויכולה להיות פריחה על העור במקרה הקל, ובמקרה החמור  שוק אנפילקטי, אז מתרחשת חסימה של דרכי הנשימה עד איבוד הכרה ואף מוות, באין טיפול מיידי.

אלרגיה במשפחה דורשת שמירה קפדנית ופיקוח. במקרה של אלרגיה חשוב להיות ערניים, לפתח מודעות אצל הילד, ולרתום את הסביבה הקרובה. חשוב  להתייעץ באיש מקצוע בשלבים הראשונים של הגילוי, על מנת לקבל את מירב המידע, הכלים והליווי הנדרש, הן מבחינה רפואית-תזונתית והן בתמיכה נפשית להתמודדות עם המצב החדש.

איך מתמודדים?

ראשית כדאי לזכור שילדים מסתגלים יחסית מהר לשינויים בהשוואה למבוגרים בכלל ולהורים בפרט.

  • מדברים על האלרגיה עם הילד (במושגים המתאימים לגילו), כאשר אנחנו מעבירים מסר ברור ורגוע ושהדברים בשליטה וקשובים לכל שאלה או חשש.
  • ההתמודדות עם האלרגיה יכולה להיות דרך להעצמת הילד, העובדה שהוא מתמודד עם קושי מחזקת. הילד שמציג ומסביר על האלרגיה לחבריו וחולק איתם את חוויותיו יכול לעורר הערכה ורצון הסובבים לתרום להצלחה ב"עימות" עם האלרגיה.
  • עבור הסביבה– ילדים כמבוגרים – זו הזדמנות לפתח סובלנות, רגישות, אכפתיות ועזרה לאחר. כדאי לנצל כבר בתחילת השנה, את אסיפת ההורים בגן או בבית הספר על מנת לחשוף את הורי החברים של הילד למצב. להסביר מה משמעות האלרגיה ואיזו היערכות לוגיסטית נדרשת מהמסגרת החינוכית ומהם, בביקורים של הילד בביתם.
סוגי אלרגיה אצל ילדים

תמונה:  depositphotos

מומלץ לבקר בספרייה או בחנות הספרים הקרובה לטובת השאלה או רכישת הספר הקרב נגד האלרגן העקשן. הספר משלב עלילה דמיונית אותה רוקם ומספר עומרי בן תשע וחצי, על אלרגיה, אסטמה, אלרגנים והיסטמינים. בכריכה האחורית של הספר מוסיף "בסוף הספר עשיתי קצת סדר בדברים, הפרדתי את הדמיון מהמציאות, והסברתי מה שאולי זקוק לעוד הבהרה קלה."

הקרב נגד האלרגן העקשן, מאת: גלילה רון-פדר-עמית, מספר 12 בסדרת סירת המדע, מודן הוצאה לאור.

 

הכתוב לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי מותאם על ידי אנשי מקצוע, דיאטנים או רופאים.

ניזונים משמועות:

רוצים עוד פוסטים של נאוה ושלומית?

מומלץ לקרוא

דוגמה להגשת ירקות לילדים

קול ישראל השעה 4 והרי הישנות
חדוה, מנהלת קשרי לקוחות, על שיתוף פעולה עם ההורים

ילד עם טבלט

מי גאון של אמא?
על תזונה ואינטליגנציה בגיל הרך