דבר התזונאית
יעל דרור
תמונת פרופיל יעל

דיאטנית קלינית

תזונת ילדים והגנה מפני מחלות חורף

כל אמא מכירה את הרגע הזה, בדרך כלל בשעות הקטנות של הלילה, שבו הילד מתחיל לבכות ומפסיק לישון. מגע אחד על המצח מגלה חום לא שגרתי, סימן ראשון לכמה ימים של מחלה בבית. במקרים אחרים מדובר בנזלת שלא מפסיקה מהרגע שמפציע הגשם הראשון ועד הרגע שבו מבשרים על בוא האביב. מחלות חורף הן ללא ספק אתגר רציני עבור הורים רבים, בעיקר לתינוקות ולפעוטות.

מחקרים שנעשו בתחום תזונת הילדים בשנים האחרונות גילו שיש קשר ישיר בין התפריט הקבוע של הילדים ואורח החיים שהם מנהלים יחד עם הוריהם ובין תחלואה של מחלות חורף. הקשר הוא פשוט וברור: תזונת הילדים יוצרת ילד חזק יותר, היא צריכה לחזק את המערכת החיסונית של הילד ולתרום לו ויטמינים, מינרלים, חלבונים וכל שאר אבות המזון החשובים כל כך. התזונה צריכה להיות מלאה ובריאה ואורח החיים של הילד צריך להיות פעיל, כאשר בלילה הוא זוכה למספר שעות השינה הדרושות לילד בגילו.

מזונות חורפיים ומזונות קיציים

הרפואה הסינית מתייחסת לתזונה לילדים בחורף כאשר היא מבדילה בין תזונה חמה לתזונה קרה. לצד תזונה נכונה שכוללת הימנעות כמה שניתן מאוכל מתועש, ממתקים, שתייה קלה מתוקה וכל שאר המזונות שאינם בריאים לילדים ולנו, בחורף כדאי להבדיל בין מזונות שמחממים את הקיבה ויוצרים אנרגיה חמה בגוף, מה שמגן על הילד מפני מחלות ובין תזונה קרה, שאינה מבושלת ומקושרת ברפואה הסינית להופעה של נזלת ועוד מחלות חורף.

בנוסף לכך, ישנם מזונות שתורמים להופעת מחלות חורף ואינן מסייעים להבראה:
מוצרי חלב – מעודדים ליחה ונזלת ולכן לא מומלץ לצרוך אותם בכמויות גדולות בתקופת החורף, בעיקר אם הילד כבר סובל מנזלת וליחה.
ממתקים וסוכרים – אלו אינם מומלצים בכלל עבור ילדים אבל בחורף הם מעודדים הופעה של מחלות, כאשר הם משחקים עם רמת האנרגיה של הגוף. הם יוצרים אשלייה של אנרגיה גבוהה לאורך זמן קצר ולאחר מכן האנרגיה יורדת והמערכת החיסונית נחלשת.
משקאות קלים – בקיץ אנחנו מאפשרים לילדים לאכול קרטיב או לשתות כוס קולה קרה מדי פעם בפעם, אבל בחורף לא כדאי לפנות לכיוון הזה. מומלץ להחליף את המשקאות הקלים בתה צמחים, סיידר תפוחים ואפילו שוקו חם עם כמות סוכר מופחתת.

 

אז מה כן כדאי לאכול בחורף?

כדי להתחזק ולעבור את מחלות החורף בשלום, כדאי לבחור בתזונה עשירה וחמה. ירקות שורש מבושלים, במרק או בתנור, בשר שמוסיף לגוף ויטמין בי, קטניות כמו עדשים, שעועית וכוסמת שמחממות את הגוף ומחזקות אותו, ופירות הדר שנותנים ויטמין סי, הם רק חלק מהמזונות שמרכיבים תזונה מלאה ובריאה לגוף. לארוחת בוקר של חורף אפשר לבחור בכריך עם אבוקדו וירקות, דייסת קוואקר חמימה ממותקת במעט דבש או סילאן וכוס תה צמחים חמה.

תזונה בריאה ומלאה, עמוסה בויטמינים ומינרלים, תחזק את המערכת החיסונית של הילד ותעזור להבטיח שאת החורף הקרוב נוכל לעבור בבריאות. לבריאות.

מטה החברה: היובלים 11, הוד השרון
מרכז המבקרים: הענבר 6, אזה"ת ברקן
שרות לקוחות: 09-7690600

דברו איתנו

דילוג לתוכן