ילדים וספורט
הבלוג של דודו
דודו פרידמן - מומחה לחינוך גופני ילדים

ספורט של חופש גדול

תסכול הורי. ברור שאי אפשר לצפות מהילדים לצאת מהבית ולעשות איזושהי פעילות גופנית במזג האוויר הזה. אבל אנחנו משתגעים מהצעקות שלהם, מהבלגן ומההשחתה של שעות רבות בבהיה במסכים. ואנחנו מתחרפנים מסדר היום המוזר שהחבר'ה אימצו לעצמם. פה בערך נפל לי האסימון. מה אני רוצה מהילדים? אם אני לא מרוצה ממה שהם עושים – אני צריך להציע להם אלטרנטיבה. ועדיף – אלטרנטיבה שתאפשר לחלץ עצמות ועל הדרך ליהנות.

טיול רגלי משפחתי - הורים וילד

אז זה המצב כרגע:

חם ולח בטירוף. אין ממש כוח לעשות משהו מחוץ לטווח המזגן. בטח לא ספורט. הילדים בחופש. אז כשהם לא מהופנטים על ידי מסכים, הם משתדלים לריב, להזיז דברים ממקום למקום באופן הכי מבלגן שיש, שוב לריב, וחזרה למסכים. מה שהופך את השהיה בבית למעיקה וחסרת תכלית עבור הילדים, ומיצר ייאוש זוחל אצל ההורים.

מה הטקטיקה המוצעת?

לקחת את הלימון, לעשות ממנו לימונדה. עם חמצמצות החופש של הילדים, השיעמום והחום – רצוי להכין לימונדה של כיף. מזג האוויר – לא בידיים שלנו. שעות המסך של הילדים – במקום לרטון, בואו נציע לחבר'ה אלטרנטיבה.

קודם כל, מי שעוד לא תיזמן את החופשה שלו לחודשי קיץ – אז מומלץ בחום. ושווה לצאת לחופש הזה בהחלטה שנהנים. בלי לקטר על המורים, על שר החינוך, על ממשלות ישראל לדורותיה. הנה כולנו בבית. זמן משפחה! האפשרויות רבות ומגוונות, רובן כרוכות בהחלפה של התפאורה הקיימת ויציאה מן הבית.

רעיון אחד הוא לקום מוקדם בבוקר ולצאת. לקימה המוקדמת שני טעמים. ראשית – כדי להספיק דברים לפני החום הגדול. שנית – היא משנה את כל המוד היומי המשפחתי. כולם ערים מהבוקר. אין התעוררות יחידים לאורך כל שעות היממה. אפשר לאכול ביחד ארוחת בוקר וארוחת צהריים. אם בבית – לפני ואחרי היציאה, ואם תוך כדי הפעילות – בחוץ. ההשכמה גם מחזירה את הריתמוס הטבעי של הגוף, ואת סדר היום הנורמלי. מתעייפים מוקדם, לקראת סוף היום יש דעיכה (דווקא נעימה) באנרגיות. הכל רגוע יותר. אם כולם בבית, אז שוב מתאפשרת ארוחה משפחתית. ארוחת ערב. והולכים לישון בשעה סבירה.

מה האופציות?

האפשרות הראשונה המתבקשת – פעילות מים. פארקי מים, שחיית בוקר בבריכה, או מקורות טבעיים – ים, טיולי מעיינות. בכלל, האופציה של טיול משפחתי, עם או בלי מים, היא שכלול של הגישה. אני באמת מאמין שיש לנו ארץ נהדרת בנופיה, שמציעה אפשרויות ומסלולי טיול נהדרים. ואפשר לנצל לטיולים רגליים, טיולי אופניים, וגם טיולים ברכב זה בסדר גמור. אני לגמרי בעד כל אופציה של התרוצצות בטבע.

ורסיה מעט שונה היא של טיול הורה וילד אחד. לזה יש כמה יתרונות. לפעמים קצב ההתקדמות של הילד הקטן מעקב וגורם לשעמום אצל ילד גדול יותר. ובלי קשר לגיל – לכל ילד הדברים ש'מדליקים' אותו. אחד ישמח למשחק כדורגל מאולתר בטבע, אחר למי מפחד מהדוב הגדול, או מנוחת סיפור… האפשרויות אינסופיות, וכל אחד והעדפותיו הוא. בגישה הזו היתרון הוא באינטימיות של הבילוי, ויש פה זמן איכות בדינמיקה אחרת מבילוי כלל משפחתי. מובן שב'הפרד ומשול' הזה מקפידים לערוך סבב, עם כל ילד בתורו.

על אף היתרונות של ההשכמה המוקדמת, קיימת גם האופציה של טיול לילי. קודם כל אפשר לגוון – פעם כך ופעם כך. שנית, בעיקר אצל הורים לילדים גדולים יותר, האפשרות של השכמה מוקדמת עלולה ליצור התנגדות ולהעביר את האנרגיות השליליות לחיכוך על הרקע הזה. בכל מקרה, טיול אופניים או טיול רגלי לילי יכול להיות כיף אדיר. וגם לו יש את הרומנטיקה, את השקט שלו. רק לא ליפול על מינהלות, להכין מראש פנסים עם סוללות מלאות…

ומה בעניין בטיחות?

טוב, אין צורך להזכיר. כולנו מודעים ודואגים לילדינו. ברור שחשוב לקחת איתנו מספיק מים ולשתות הרבה. לחבוש כובעים (או בנדנות, מתחת לקסדות), קרם הגנה, משקפי שמש, נעליים סגורות…

כשתפסתי את עצמי עוסק בספורט ההורי של לרטון כנגד הילדים, המסכים, הטמפרטורות, חופשות המורים ושאר העולם – פתאום הבנתי. זה לא הם, זה אני. צריך להחליט ליהנות, וצריך ליזום ולעשות מעשה. מקסימום – יהיה ממש כיף…

דודו פרידמן

יוצא סיירת גבעתי, מילא תפקידים שונים, בארץ ובחו"ל, בתחום האבטחה הממלכתית.
B.Ed בחינוך גופני ממכללת וינגייט, עם התמחות בתקשורת וספורט. מדריך כושר מוסמך, מורה לחינוך גופני בבית ספר יסודי, ומאמן כדורסל. בעל ניסיון של עבודה עם ילדים ונוער, החל בגיל הרך, בבית ספר לכדורסל, וכלה בקבוצות הישגיות ברמות השונות. רואה עצמו מחנך, מדריך ומורה, בדרך כלל בסדר הזה. ושואף לראות ילדים פעילים, שנוהגים אורח חיים בריא.


רוצים עוד כתבות שלנו?

פוסטים אחרונים על ילדים וספורט

מטה החברה: היובלים 11, הוד השרון
מרכז המבקרים: הענבר 6, אזה"ת ברקן
שרות לקוחות: 09-7690600

דברו איתנו

דילוג לתוכן