ילדים וספורט
הבלוג של דודו
דודו פרידמן - מומחה לחינוך גופני ילדים

ספורט ושעשועים

תרגילים לחיזוק חגורת הכתפיים בגן השעשועים

כבר הזכרתי בעבר שלושה עקרונות בסיסיים בספורט ילדים. וככל שהילדים צעירים יותר, בוודאי שבגיל הרך ובגיל בית ספר יסודי, כך ההקפדה על העקרונות תיצור יותר מוטיבציה אצל הילד להיות פעיל מבחינה גופנית. ואלו הם:
– שילוב תרגילי תנועה במשחק ושעשוע
– הרבה חיזוקים חיוביים
– דמות מבוגר המהווה מודל לחיקוי

בכל הזדמנות כדאי להניע את הילדים לנוע ולהתרוצץ תוך כדי משחק. לצחוק איתם, לעודד ואפילו (כדאי לשני הצדדים) לשחק איתם. אם הבילוי הוא בגן שעשועים, הרי שזו סביבה שבעליל מזמנת את האפשרויות לפעילות גופנית. האפשרויות אינסופיות, וצריך רק להפעיל את הדמיון. להמציא תרגילים, לאתגר במטלות מותאמות גיל ויכולת אישית, ולשעשע עם משחקים שונים.

לחיזוק חגורת הכתפיים יש תרומה חשובה לכלל היציבה הנכונה והיא מסייעת במיומנויות פיזיות של מוטוריקה גסה. יתרה מכך, היא אף חשובה בהקשר של מיומנויות בסיס של מוטוריקה עדינה, כמו אחיזת כלי כתיבה ושימוש בהם בציור או בכתיבה. איכות המיומנויות האלה תלויה קודם כל במנח חגורת הכתפיים, בטונוס השרירים המצויים בה, וביכולת של השרירים לתמוך בפעולות לאורך זמן מבלי להתעייף.

אז בואו נחבר את הדברים, וכאשר אנו מבלים עם הילדים בגן השעשועים, נקדיש זמן ראוי לחיזוק חגורת הכתפיים. בסרטון הקצרצר יש כמה רעיונות. אך האפשרויות הן, כאמור, בלתי מוגבלות. חשוב לעבוד על זוויות שונות של השרירים, כשגם פעולות דינמיות וגם סטטיות תתרומנה יפה להשגת המטרה. הנה רעיונות כלליים:

תרגילים שונים המדמים תליות און
טבעות כמו בסרטון, מוט מתח, עמוד אנכי או סולם אופקי: תליה עם מרפקים כפופים או עם ידיים ישרות; עליות און (מתח), אפילו חלקיות ביותר; רגליים על הרצפה, גוף אלכסוני ומשיכתו בעזרת הזרועות (מעין שכיבות סמיכה הפוכות); טיפוס על עמוד; התלות על עמוד; מעבר בין שלבי הסולם בעזרת הידיים, טיפוס במעלה מגלשה תוך אחיזה בשולי המגלשה ומשיכה בעזרת הידיים…

אחיזה תחתית
ייצוב החלק העליון של הגוף על מתקן דומה למקבילים, הרמה או הנעה של הרגליים תוך שמירה על גו ישר. כל תנועה טובה – בעיטות באוויר, הדמיה של דיווש ועוד. אם יש בנמצא גלגל כמו בסרטון – מה טוב. מרוויחים על הדרך גם תרגול קואורדינציה וסבולת לב-ריאה.

ועוד, כיד הדמיון הטובה. אם באמת נחה הרוח עלינו המבוגרים, ונכנסים לזה בכיף, הפעילות המשותפת הופכת לזמן איכות אמיתי! תהנו

דודו פרידמן

יוצא סיירת גבעתי, מילא תפקידים שונים, בארץ ובחו"ל, בתחום האבטחה הממלכתית.
B.Ed בחינוך גופני ממכללת וינגייט, עם התמחות בתקשורת וספורט. מדריך כושר מוסמך, מורה לחינוך גופני בבית ספר יסודי, ומאמן כדורסל. בעל ניסיון של עבודה עם ילדים ונוער, החל בגיל הרך, בבית ספר לכדורסל, וכלה בקבוצות הישגיות ברמות השונות. רואה עצמו מחנך, מדריך ומורה, בדרך כלל בסדר הזה. ושואף לראות ילדים פעילים, שנוהגים אורח חיים בריא.


רוצים עוד כתבות שלנו?

פוסטים אחרונים על ילדים וספורט

מטה החברה: היובלים 11, הוד השרון
מרכז המבקרים: הענבר 6, אזה"ת ברקן
שרות לקוחות: 09-7690600

דברו איתנו

דילוג לתוכן