קיבלתם עצה, קראתם כתבה, או על סמך המלצה כלשהי, החלטתם להוציא את החלב ומוצריו מתפריט הילדים? ובכן – משרד הבריאות ורופאי הילדים בישראל ממליצים אחרת. עכשיו – לקראת חג השבועות – זהו זמן טוב להפריך מיתוסים ולספר על כמה סיבות טובות כן לצרוך חלב.

כותרת פוסט - רחלי קורנברג בן שלום - תזונאית
כותרת פוסט - רחלי קורנברג בן שלום - דיאטנית
תמונה של כד חלב

הורים רבים בוחרים כיום שלא לתת לילדיהם חלב. חלקם מסיבות אידיאולוגיות כמו טבעונות ורווחת בעלי החיים. אחרים מסיבות רפואיות כמו רגישות. ויש גם מי שבוחר כך מסיבות בריאותיות לכאורה, כמו מניעת עודף ליחה, נטיה לדלקת ועוד. הורים אלה עומדים בפני אתגר ארוחות ערב לא קל, כיוון שללא מוצרי חלב יש להשקיע יותר יצירתיות בהכנת ארוחה שתהה מזינה ואטרקטיבית מבחינת הילדים. וכן קשה מאוד לספק לגוף את כל הסידן שלו הוא זקוק.

תכולת סידן במוצרים שונים:

המוצר כמות הסידן (מ"ג)
כוס חלב 200
כוס חלב סויה 175
2 כפות גבינה לבנה 5% 100
2 כפות גבינה לבנה 5% מועשרת בסידן 200
2 כפות קוטג' 5% 122
פרוסת גבינ"צ 22% 197
גביע יוגורט 3% 226
כוס גרגירי חומוס מבושל 67
כף טחינה גולמית משומשום מלא 102
כוס חסה 14
כוס עדשים מבושלים 36
10 שקדים לא קלויים 37
כוס כרוב חי קצוץ 33
פרוסת לחם אחיד בינונית 5
כוס ברוקולי מבושל 61
חביתה 33
פרוסת פסטרמה 0
כף טונה 3
המוצר כמות הסידן (מ"ג)
כוס חלב 200
כוס חלב סויה 175
2 כפות גבינה לבנה 5% 100
2 כפות גבינה לבנה 5% מועשרת בסידן 200
2 כפות קוטג' 5% 122
פרוסת גבינ"צ 22% 197
גביע יוגורט 3% 226
כוס גרגירי חומוס מבושל 67
כף טחינה גולמית משומשום מלא 102
כוס חסה 14
כוס עדשים מבושלים 36
10 שקדים לא קלויים 37
כוס כרוב חי קצוץ 33
פרוסת לחם אחיד בינונית 5
כוס ברוקולי מבושל 61
חביתה 33
פרוסת פסטרמה 0
כף טונה 3

נייר עמדה של האיגוד הישראלי לרפואת ילדים שפורסם ב-2014 בנושא צריכת חלב, מבהיר כי על פי כל המחקרים העדכניים מומלץ לתת חלב לילדים ולמבוגרים, כחלק מתזונה מאוזנת ובריאה, לשמירה על עצמות ושיניים בריאות.

בנייר זה הופרכו מיתוסים שונים בנוגע לחלב, ולהלן ההבהרות שהוצגו בעניין:

 • אין קשר בין צריכת חלב לתופעות כגון שיעול, ליחה ונזלת.
 • ספיגת הסידן בגוף ממוצרי חלב היא טובה

אז מה היתרונות הבריאותיים שבצריכת חלב?

 • עשיר בסידן
  הסידן הוא רכיב חיוני בבניית עצמות ובשיניים, מסייע באיזון לחץ דם ובעל תפקיד משמעותי בפעילות מערכות השריר והעצבים. ילדים ומתבגרים שלא צרכו מספיק סידן עד תום גיל ההתבגרות עלולים לסבול מבעיות כגון שברים מרובים, אוסטאופורוזיס ואי מימוש פוטנציאל הגדילה.
 • עשיר בחלבון איכותי
  בהשוואה לחלבונים מהצומח, חלבון החלב נחשב לאחד האיכותיים. הוא משלב 80% קזאין ו-20% מי גבינה, ויש בו את כל חומצות האמינו שהגוף זקוק להם. חלבונים אלו מומלצים לשיפור ביצועים ספורטיביים, לחיזוק מערכת החיסון, למניעת עששת, להורדת לחץ דם ועוד.
 • עשיר בויטמינים
  ,A, B12ריבופלבין ו-B3.
 • עשיר במינרלים
  אשלגן, מגנזיום, אבץ וזרחן.

ממצאי מחקרים

בשנת 2015 פורסם מחקר ישראלי של בית הספר לתזונה בפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית בשיתוף בי"ח אסף הרופא, המראה באופן מובהק שילדים שאינם צורכים חלב נמוכים בממוצע מאלו שכן צורכים חלב. הם גם נמוכים באופן כללי בהשוואה לאוכלוסייה הכללית.

אם בכל זאת בחרתם שלא לתת חלב לילדכם, או שיש להם מניעה רפואית לצרוך חלב, הרי שניתן למצוא תחליפים בשוק, ויש להקפיד לבחור מוצרים עשירים ומועשרים בסידן.

חלב הפרה מכיל כמעט פי 2 חלבון בהשוואה לתחליפים – חלב סויה , אורז, קוקוס ושיבולת שועל, וכמובן גם הכי הרבה סידן. חלב הסויה אחריו, מכיל כמות מכובדת של סידן וחלבון והוא הכי קרוב בהרכבו לחלב הפרה. חלב השקדים, למשל, מכיל סידן אך בכמות נמוכה יותר, והוא דל מאוד בחלבון.

כן אפשר גם להגיע לכמות הסידן הדרושה ליום בצריכה של אגוזים, גרעינים,קטניות ועלים ירוקים. לאלה יש אף יתרונות בריאותיים נוספים. מנגד – אין ספק שמאתגר יותר להגיש לילד ארוחה עם אגוזים וקטניות מאשר ארוחה עם קוטג'.

לסיכום

יתרונות וחסרונות של החלב ומוצריו נחקרו רבות בשנים האחרונות. בכפוף לכלל המידע שהצטבר המלצת משרד הבריאות כיום קובעת כי יש לספק  לילדים 2-3 מנות חלב ביום. הגדרה של "מנת חלב" מתייחסת ל- 240 מ"ל חלב, 125 גר' גבינה 5% או כ-220 גר' יוגורט. הכוונה היא להגיע לצריכת סידן יומית של 1300 מ"ג סידן ביום לגילאי 9-13 ו- 800 מ"ג ליום בגילאי 4-8 .

וכמובן, כמו בכל הקשור לתזונה, הפתרון האידאלי הוא לצרוך מהכל, באופן מגוון ובמידה.

דבר התזונאית:

רוצים עוד פוסטים של רחלי?

מומלץ לקרוא

תמונה של שקדים

מה עוד יש לשקדים להציע?
על סגולות השקד

תפוח עץ

מה זאת אומרת 'יום תפוח'?
על תפוח העץ ועל ערכו התזותי

אטריות אורז, בולונז ותירס ללא גלוטן

צליאק ורגישויות למזון
ללא גלוטן וללא אלרגנים נפוצים